Annual Elks Invitational
Reported October 6, 2002 for the Sault Evening News
Sault Ste Marie, Michigan

Sault girls win Elks Invitational meet

PICKFORD -- The Sault cross country teams put on strong performances on Saturday at the Annual Elks Invitational at Munoscong Golf Course.

The girls finished first in the 10-team field, while the boys placed second among 10 teams.

In the girls meet, the Sault scored 66 points, followed by Harbor Springs with 68. Finishing third was Cheboygan with 69, and White Pines had 110. Pickford had 121, followed by Newberry 126, Rudyard 148, Munising 216, St. Ignace 220, and Mio-Ausable 248.

For the Sault, Jennifer Corbiere was the top finisher, taking fourth (21:05). She was followed by Kayce Lawrence who placed seventh (21:29), and Emily Bennette in 14th (22:31). Rounding out the Sault scoring was Melissa Kik in 18th (22:48), and Jessica Green in 23rd (23:27).

For Pickford, Rosanna Chapman recorded the fastest time. She finished 11th (22:21), while Cortnie Brown was 20th (22:51). Megan Hunter placed 24th (23:32), while Tiffany Campbell came in 31st (24:40), and Kacey Nyberg was 35th (25:16).

The Newberry Indians' top finisher was Kyle Richards in 13th (22:30), while Jill Robinson placed 19th (22:49), and Laura Siuda was 25th (23:40). Stephanie Norris was 32nd (25:06), and Sarah Weinreis was 36th (25:32).

Rudyard's Stephanie Folkersma placed second (20:52), while fellow Bulldog Charlotte Folkersma placed eighth (21:43). Mary Couling placed 39th (26:01), and Beth English was 49th (30:19).

For St. Ignace, Erin Evashevski was the top finisher. She placed 27th (23:58), while Hayley Brown was 40th (26:05).

In the boy's meet, Harbor Springs finished first with 34, while the Sault was second with 52, and Rudyard placed third with 122. Mackinaw City was fourth with 126, and Cheboygan finished firth with 147. Mio-Ausable was sixth with 150. Cedarville took seventh with 176, while St. Ignace was eighth with 182. Pickford finished ninth with 183, and White Pines was 10th with 249.

For the Blue Devils, Tony Abramson finished second (17:21), while Peter Duesing was seventh (17:58). Craig Cooper finished ninth (18:16), while Walter Bennette took 10th (18:20), and Jacob Green finished 24th (19:10).

The Rudyard Bulldogs got a fourth-place finish from Brent Malaski (17:25), while Justin Hoolsema was 19th (18:53). Josh Bywater was 32nd (20:03), while Jason Gregg finished 33rd (20:08), and Kyle Rice was 34th (20:15).

Jason Sweeney was the top finisher for the Cedarville Trojans. He placed 21st (19:01), while Chad Schlosser (19:04) was 22nd. Michael Thompson was 40th (21:09), while Trevor Sigman was 44th (22:12). A.J. McLarahmore (24:20).

St. Ignace got a 16th place finish from Luke Fowler (18:39), and Pat Springsteen was 36th (20:21). A.J. Miller placed 41st (21:12), while Donny McLeod was 42nd (21:12). Josh LaJoie placed 47th (22:25).

Brad Hunter was third for the Pickford Panthers (17:24), while Carl Morrison was 18th (18:48).