Sault Stryders
Running Club

Billy Mills Fun Run
July 28, 2007
Reported July 30, 2007 by the Sault Evening News
Sault Ste Marie, Michigan

Malaski wins Billy Mills 5K

SAULT STE. MARIE - With the 2007 Billy Mills Fun Run in the books, Dave Emsberger of Harbor Springs finished as the winner of the men's 10K run after posting a time of 32:05.4. In the men's 5K, Rudyard's Brent Malaski was the top finisher, completing the run in 15:40.8.

In the Tot Trot five-year-old, Asrar Haider of the Sault took first place.

In the overall division eight-year-old Sydney Rechner of the Sault captured first place with a time of 9.06.1 in the Youth Mile. Eight-year-old Connor Boyer of the Sault finished first in her division for those under the age of 8 with a time of 9:44, while Joselynn Payment of the Sault took top honors in the 8 & 9 year-old Division at 9:41.6.

Eleven-year-old, Chris Hazen of the Sault posted the best overall time in the Youth Division with a time of 7:58.4. In the eight and under category Thomas martin of the Sault finished first at 8:45.

In the 5K Walk, Carolyn Martin of the Sault was the overall winner finishing first at 42:47.1; Karen Alexander of the Sault captured the Overall Female Masters Division at 46:20. Sharon Hovie of the Sault took top honors in the 40-49 Division at 48.08.4.

In the men's event, Jim Barry of Rudyard posted the best time in the 5K Walk with 45:34.7.

In the 5K Run, Alex perry of Sault Ste. Marie posted the best time completing the event in 23.20.4. Ellen Forestell of Sault, Ont. won in the women's division with a time of 24.32.2.

Kimberly Jodoin of the Sault posted the best time for women under the age of 12 at 33:20; while Jenna Paquette of the Sault captured the 13-15 Division at 23.43.3. Jocelyn Sawasky of the Sault captured the 20-29 Division crossing the finish line at 24:48.8. Lisa Neubert of the Sault finished at 26:44.4 in the 30-39 Division and Delores Kivi of the Sault won in the 40-49 Division at 33:15.5.

Nathan Wright of the Sault was the Overall Masters Winner with a time of 20:57. Eleven-year-old Blake Kanikovsky of the Sault was the fastest runner under the age of 12 with 22:08.1. In the 13-15 Division Brandon Ekhart posted the best time at 23:31.7.

Blaise Henning too the 16-19 Division in the 5K Run at 15.51.4. Ben Miller of the Sault captured the 20-29 Division at 20:43. Rick Rutledge of Sault, Ont. posted the best time in the 30-39 Division. Scott Sliger of the Sault coasted to a first place finish in the 40-49 Division posting a time of 24:34.4. Dale Johnson of the Sault won the 50-59 Division at 25:31.8, while Jake Stockten of Vestsgof captured the 60 & Over Division with a time of 25.36.

In the 10K Women's Run, Danna Sanderson of the Sault posted the best time at 55:05.

The Overall Master's Winner was Gary Barrett of McMillan at 40:17.6.

Tyler Goetz of the Sault captured the 13-15 Division posting a time of 46:04.6. In the 16-19 Division, John Harvey of Sault, Ont. recorded the best time at 36:31.5.

Curt Van of the Sault was the 20-29 Division winner with a time of 36:10.8, while Dan Wallis of the Sault captured the 30-39 Division at 40:32. Terry Sanderson of the Sault won the 40-49 Division with a time of 46:35.7.