15th Annual Trail Trot
2K, 5K & 10K
Kinsmen Park (Hiawatha Highlands)
Sault Ste. Marie, Ontario
Saturday, Oct 14, 2000

2  Km

Pre-Kindergarten
1      Adam Capell                              17:49.7
2      Graham Blake                             22:04.0

Kindergarten To Grade 3
1     Jacob Guzzo            Tarentorous        09:36.2
2     Adam Erickson                             09:52.1
3     Stephen Erickson       Clergue            09:57.6
4     Heather Young                             13:04.9
5     Liam Seymour           Northern Height    14:15.7
6     Dana Morrison          Clergue            14:48.1
7     Hayley Blake                              14:49.1
8     Victoria Siddall                          16:44.2
9     Amy Capell                                17:34.4
10    Devyn Henson                              20:14.2
**    Meg Carmichael         St. Bernadette     No Time 

Grades 4 To 6                       
1     Richard Maclennan      Prince Charles     08:37.3
2     Joey Lachowsky         Queen E            08:47.5
3     Christine Thomas       Rosedale           08:57.3
4     Lisa Durnford          Rosedale           09:10.3
5     Jarrett Guzzo          Tarentorous        09:22.5
6     John Harvey            Sr Mary Clare      09:28.4
7     Kaitlyn Bridge                            09:32.2
8     Candace Vena           Grandview          09:34.4
9     Ricky Lamon            St. Marks          09:37.1
10    Mark Richard           St. Marks          09:38.1
11    Nicole Rosso                              09:39.2
12    Eric Noland            Anna Mccrea        09:41.7
13    Aaron Mormile          Sr. Mary Clare     09:44.2
14    Jessica Salituri       Sr. Mary Clare     09:46.7
15    Brett Dinsmore         Sr. Mary Clare     09:49.1
16    Vanessa Chaimbrone     St. Marks          09:49.9
17    Devon Turner           St. Marks          10:03.0
18    Tessa Kasch            Sr.Mary Clare      10:08.6
19    Coraliss Best          St. Marks          10:38.1
20    Spencer Hogan                             10:43.5
21    Holly Artuso           St. Marks          11:00.8
22    Brandon Gratton        St. Marks          11:05.8
23    Sarah Fortias          St. Francis        11:24.4
24    Patrick Noland         Anna Mccrea        11:36.2
25    Katie Irwin            St. Marks          11:42.1
26    Stephanie Vendramin    St. Marks          11:42.8
27    Alexa Graves           St. Marks          12:10.3
28    Caleb Seaton                              12:25.2
29    Charity Henson                            12:28.5
30    Michael Maniacco       St. Marks          12:29.7
31    Amanda Beattie         St. Marks          12:33.0
32    Kaila Fadock           Grandview          12:37.2
33    Caitlin Young                             13:04.5
34    Meaghan Smith          Grandview          14:26.5
**    Alexander Proulx       St. Marks          No Time 

Grades 7 To 8
1     Kyle Armstrong         Sr. Mary Clare     08:01.9
2     Scott Mccron           Eastview           08:26.4
3     Matthew Cuddy          Tarentorus         08:50.1
4     Brandon Gassi          St. Francis        08:51.7
5     Christopher Tulloch    Parkland           09:01.3
6     Gustin Guzzo           Tarentorous        09:15.3
7     Nigel Roedde           St Joe Central     09:21.4
8     Seaton, Tyler          Etienne Brule      09:24.4
9     Mitchell Zorzit        St. Francis        09:25.3
10    Kendrick Potvin        St. Francis        09:25.9
11    Chris Cuzzolino        Sr. Mary Clare     09:31.4
12    Jason Amadio           St. Francis        09:33.5
13    Aaron Pucci            St. Francis        09:35.4
14    Laura Mears            Notre Dames Des    09:47.7
15    Nikko Kroetsch         St. Mary Clare     09:51.1
16    Tiff Groulx            St. Mary Clare     09:56.2
17    Samantha Richard       St. Marks          10:12.3
18    Charles Siddall                           12:51.5
19    Adam Proulx            St. Marks          13:00.0
20    R.J. Anderson          Parkland           13:25.3

Everyone Else
1     Mike Fadock                               08:45.1
2     Sarah Cuddy            White Pines        09:48.1
3     Dan Smith                                 11:06.8
4     Maclennon, Sandra                         11:36.7
5     Mike Seymour                              14:16.6
6     Chantelle Broulette                       14:29.5
7     Skip Morrison                             14:50.3
8     Bill Siddall                              16:47.5
9     Margo Shaw                                16:56.3
10    Scott Capell                              17:35.1
11    Kim Capell                                17:50.1
12    Bob Fadock                                24:14.6
**    Cindy Carmichael                          No Time 
**    Barb Smith                                No Time 
**    Pirjo Fadock                              No Time 

5 Km

5 km Male Overall
1    Clyde Bridge         Korah         18:35.7

5 km Female Overall
1    Marnie Smith         SJD           22:58.8

5 km Male 10 & Under
1    Norman Siddall                     26:42.2

5 km Male 11-14
1    Paul Mears           Grand-Lacs    21:45.4
2    Peter Lachowsky      SJD           21:51.4
3    Ryan Jarratt         St. Mary's    23:10.1
4    Gregory Wendt                      24:28.5
5    Nick Uhlig           White Pines   25:10.3
5    Nigel Roedde         St. Joels     25:10.3
7    Mike Fadock          White Pines   25:10.6
8    Matthew Cuddy                      25:47.3
9    Stephen Hopkin       St. Mary's    26:54.8
10   Chris Uhlig          Alex Mui    1:02:53.7

5 km Male 15-19
1    Aaron Elliot         Bawating      24:59.7
2    Danny Harvey                       25:50.3
3    Trevor Seaton                      28:04.0

5 km Male 30-39
1    Stewart Blake                      20:42.3
2    Dennis Paradine                    26:40.5
3    Craig Martynuck                    28:04.5
**   Jean-Noel Candau                   No Time

5 km Male 40-49
1    Garr Smith                         23:52.4
2    Mike Belcher                       25:09.6
3    Robert Young                       25:21.3
4    Gary Wight                         25:24.3
5    Carl Rosso                         25:27.0
6    John Douglas                       25:34.6
**   Manfred Fischer                    No Time

5 km Male 50-59
1    Robert Mcwilliam                   28:06.6
2    Norman Staruck                     29:50.6

5 km Male 60+
**   Mike Keenan                        No Time

5 km Female 11-14
1    Melanie Jones        Korah         24:27.0
2    Sarah Cuddy          White Pines   30:25.8

5 km Female 20-29
1    Shannon Mclarty                    27:30.7
2    Michelle Dillenbec                 28:08.5

5 km Female 30-39
1    Cindy Henson                       41:58.9
2    Bonnie Anderson                  1:03:31.2

5 km Female 40-49
1    Janice Mackay                      25:01.4
2    Bob Erickson                       25:43.1
3    Janet Mcleod                       27:23.2
4    Monique Staruck                    32:47.9
5    Leslie Uhlig                     1:03:46.5
**   Olga Fischer                       No Time

5 km Female 50-59
1    Bonnie Yurich                      30:58.9
2    Mary Anne Senko                    32:49.6

10 Km

10 km Male Overall
1    Stephen Smith        SJD           39:26.6

10 km Female Overall
1    Lorrie Purnis                      45:40.1

10 km Male 15-19
1    Brennan Cumming                    45:01.1

10 km Male 20-29
1    Mika Jylha                         42:24.9
2    Jermey Paquin                      43:12.7
3    Travis Anderson                    49:34.7

10 km Male 30-39
1    Dan Duffy                          40:08.9
2    Tom Carmichael                     47:27.6
3    Terry Myers                        48:52.2
4    Joey Pavlik                        51:53.2
5    David James                        58:24.0
**   Ricky Francis                      No Time
**   Harvey Arcangelett                 No Time

10 km Male 40-49
1    Doug Richardson                    39:52.5
2    Mario Festival                     40:27.9
3    David Erickson                     45:19.0
4    Ben Baldassarro                    48:17.9
**   Rejean Tremblay                    No Time

10 km Male 50-59
1    Rick Yurich                        50:10.4

10 km Male 60+
1    Alan Sloan                         59:34.8

10 km Female 40-49
1    Eileen Forstell                    52:02.0
2    Marg Meincke                       58:53.2