Sault Stryders
Running Club
events news contact us
results links home

20th Annual St. Joseph Island Cornfest
10K & 5K Run/Walk
Richards Landing, Ontario
August 17, 2002

5K
 
Place Name                        Age   Group   Place   Time 
1     Colin Nickel                15    M 0-15   1      16:45
2     Andrew King                 16    M16-19   1      17:15
3     Curtis Nickel               18    M16-19   2      17:20
4     Ryan Kent                   14    M 0-15   2      17:49
5     John Cybulski               49    M40-49   1      17:55
6     Nathan Jongsma              22    M20-29   1      18:30
7     Meghan Juuti                14    F 0-15   1      18:47
8     CJ Robitaille               15    M 0-15   3      18:58
9     Steve Roedde                48    M40-49   2      19:09
10    Matt Cuddy                  13    M 0-15   4      19:21
11    Mike Hyndman                31    M30-39   1      19:43
12    Jeanne Robitaille           15    F 0-15   2      20:02
13    John Harvey                 13    M 0-15   5      20:38
14    Marnie Smith                16    F16-19   1      20:45
15    Nicolas Lang                14    M 0-15   6      21:11
16    Mara Wardle                 15    F 0-15   3      21:26
17    Hilary Gordon               16    F16-19   2      21:28
18    Rick Yurich                 53    M50-59   1      21:51
19    Ben Shipman                 14    M 0-15   7      21:53
20    Matthew Erler               60    M60-69   1      22:06
21    John Naglve                 49    M40-49   3      22:08
22    Sarah Hayman                17    F16-19   3      22:09
23    Debbie Pritchard            40    F40-49   1      22:12
24    Madeleine Evans             36    F30-39   1      22:18
25    Christine Powshik           24    F20-29   1      22:24
26    Heather Claridge            23    F20-29   2      22:25
27    Marg Meinche                48    F40-49   2      22:44
28    Ed Lange                    59    M50-59   2      22:54
29    Jim Schenell                59    M50-59   3      23:15
30    Stephen Mcgrath             26    M20-29   2      23:23
31    Richard Delabbio            61    M60-69   2      23:27
32    Art Anderson                56    M50-59   4      23:29
33    Pat Fisico                  53    M50-59   5      24:06
34    Stephanie Anderson-Redmond  29    F20-29   3      24:12
35    Kristen Anderson            26    F20-29   4      24:24
36    Elaine Casola               39    F30-39   2      24:35
37    Jan Purnis                  32    F30-39   3      24:35
38    Michael Muscat              47    M40-49   4      24:41
39    Stephen Erickson            9     M 0-15   8      24:58
40    Simon Jongsma               8     M 0-15   9      25:20
41    Mary Smith                  50    F50-59   1      25:24
42    Armande Pieschke            64    F60-69   1      25:39
43      Lost Badge                5     M 0-15   10     25:42
44    Sarah Cuddy                 16    F16-19   4      26:08
45    Alysha Gjos                 11    F 0-15   4      26:45
46    Steve Gjos                  40    M40-49   5      26:47
47    Michael Trumble             42    M40-49   6      27:28
48    Shirley O'neill             50    F50-59   2      27:30
49    Don Jongsma                 50    M50-59   6      27:39
50    Bonnie Yurich               53    F50-59   3      28:00
51    Kaitlin Morin               11    F 0-15   5      28:11
52    Deborah Trumble             44    F40-49   3      28:12
53    Laura Chouinard             19    F16-19   5      28:24
54    Christa Jongsma             13    F 0-15   6      29:00
55    Nichy Pyke                  11    M 0-15   11     30:18
56    Kim Smith-Potts             38    F30-39   4      30:42
57    Stephanie Jones             14    F 0-15   7      30:43
58    Zachary Brown               14    M 0-15   12     30:44
59    Linda Chyc                  42    F40-49   4      32:15
60    Sylvia Erler                40    F40-49   5      33:08
61    Carolyn Gjos                40    F40-49   6      33:20
62    Ted Hyndman                 67    M60-69   3      34:56
63    Grady Hess                  66    M60-69            DNF
64    Melissa Schnare             24    F20-29            DNF
65    Trish Guerro                32    F30-39            DNF
66    Andrea Hyndman              35    F30-39            DNF
67    Nick Guerro                 34    M30-39            DNF
68    Alison Walker               40    F40-49            DNF

10K

Place Name                        Age   Group    Place  Time 
1     Bart Nichol                 28    M20-29   1      32:40
2     Rocky Robitaille            16    M16-19   1      35:27
3     Mike Devuono                46    M40-49   1      36:39
4     Nathan Reiter               18    M16-19   2      37:14
5     Peter Shipman               42    M40-49   2      39:03
6     Hannibal Cull               18    M16-19   3      39:24
7     Dan Puddester               39    M30-39   1      39:26
8     Evan Desaulnier             16    M16-19   4      39:30
9     Steve Smith                 18    M16-19   5      40:25
10    Kyle Armstrong              18    M16-19   6      40:52
11    Robin Lefevre               48    M40-49   3      41:11
12    James Campbell              14    M 0-15   1      41:16
13    Peter Lobert                41    M40-49   4      41:20
14    Kris Clark                  39    F30-39   1      41:22
15    Jeff Lefave                 37    M30-39   2      41:28
16    Stephen O'neill             53    M50-59   1      41:35
17    David Erickson              42    M40-49   5      41:52
18    Annie Robitaille            19    F16-19   1      42:07
19    Ben Baldassarro             46    M40-49   6      42:14
20    Daniel Schmidt              46    M40-49   7      42:46
21    Lorri Purnis                31    F30-39   2      43:26
22    Greg Smyth                  36    M30-39   3      43:46
23    Alexander Beltz             21    M20-29   2      44:41
24    Jennifer Grant              30    F30-39   3      44:46
25    Karen Birkenhead            31    F30-39   4      45:04
26    William Byman               23    M20-29   3      45:10
27    Wilhelm Beltz               48    M40-49   8      45:38
28    Anthony Fiacconi            50    M50-59   2      45:46
29    Jamie Roblin                39    M30-39   4      46:08
30    David Lang                  44    M40-49   9      46:17
31    Lou Orazietti               60    M60-69   1      46:26
32    Lisa Desjardins             37    F30-39   5      46:38
33    Denis G. Desjardins         38    M30-39   5      47:13
34    Shelby Brown                17    M16-19   7      48:05
35    Grahame Gordon              47    M40-49   10     48:26
36    Al Suraci                   46    M40-49   11     48:28
37    Emily Hayman                19    F16-19   2      48:32
38    Susie Crawford              25    F20-29   1      48:40
39    Lise-Marie Acton            21    F20-29   2      48:55
40    Quentin Miller              33    M30-39   6      48:56
41    Ken Desaulnier              44    M40-49   12     48:57
42    Glenda Lemarquand           45    F40-49   1      49:01
43    Gillian Johnson             37    F30-39   6      49:15
44    Geoff Lee                   53    M50-59   3      49:30
45    Rodney Buzdygan             38    M30-39   7      49:33
46    Garr Smith                  48    M40-49   13     49:38
47    Janice Mackay               46    F40-49   2      49:43
48    Diane Kelly                 46    F40-49   3      49:45
49    Belcher Mike                50    M50-59   4      50:10
50    Bob Kasubeck                46    M40-49   14     50:24
51    Walz Michael                45    M40-49   15     50:56
52    Susan Guarino               46    F40-49   4      51:10
53    Ed Arthurs                  45    M40-49   16     51:37
54    Janet Mcleod                47    F40-49   5      51:51
55    Dave Johnson                48    M40-49   17     51:52
56    Larry Brown                 50    M50-59   5      51:56
57    Pamela Lefave               30    F30-39   7      52:49
58    Michael Creedon             31    M30-39   8      52:52
59    Sarah Creedon               33    F30-39   8      52:53
60    Ulrick Roach                44    M40-49   18     53:26
61    Eileen Forestell            46    F40-49   6      53:39
62    Dan Pyke                    44    M40-49   19     53:39
63    Jack Rice                   38    M30-39   9      54:24
64    Stanley Matthews            43    M40-49   20     54:35
65    Geoffrey Kingston           46    M40-49   21     54:35
66    Angie Gallop                29    F20-29   3      55:14
67    Jeanne Arthurs              39    F30-39   9      56:25
68    Alan Sloan                  69    M60-69   2      56:32
69    Heather Blois               35    F30-39   10     56:39
70    Stephanie Martynuck         32    F30-39   11     58:10
71    Paul Podstawka              50    M50-59   6      58:33
72    Susan Breton                47    F40-49   7      58:40
73    Maddy Kasubeck              45    F40-49   8      58:55
74    Patricia Repasky            39    F30-39   12     59:10
75    Isaac Appaqaq               49    M40-49   22   1:04:48
76    Glen Witty                  52    M50-59   7    1:11:09
77    Sharon Wood-Anderson        37    F30-39            DNF
78    Ed Lange                    59    M50-59            DNF
79    Kris Guerro                 31    F30-39            DNF
80    Jamie Rublin                39    M30-39            DNF
81    Carole Irwin                47    F40-49            DNF