Sault Stryders
Running Club
events news contact us
results links home

Finnish Canadian Grand Festival Fun Runs
Kanadan Suomalaisten LXIV
SUURJUHLAT
'Katujuoksu'
August 2, 2003
Sault Ste. Marie, Ontario


MALE - 10 KILOMETER OPEN

Place                      City        Time
1     Wayne Dustin         Ottawa     38:47
2     Tim St. Armand                  41:17
3     John Cameron         Kanata     42:03
4     Eric Piscopo                    42:23
5     James Gatlick                   43:20
6     Brady Dunne                     44:09
7     Mika Jyhla                      45:07
8     Masa Higuchi                    48:27
9     Lou Orazetti                    52:01



FEMALE - 10 KILOMETER OPEN RUN

Place                      City         Time
1     Alexsandra Forsman   Dekalb, IL  48:15
2     Jenn Wright                      48:44
3     Marlene O'Laney                  49:50
4     Jennifer Grant                   50:54
5     Patti Nadon-Koro                 53:59
6     Erin MacQuarrie                  54:44
7     Ruth Cameron         Kanata      55:08
8     Madeleine Evans                  56:49
9     Dorothy Kazula       Toronto     58:24
      Leslie Griffiths     Sudbury       DNF


MALE - 5 KILOMETER RUN - Over 16

Place                      City         Time
1    Mathew Hayman                      19:28
2    Harri Heimonen                     20:58
3    Kyle Simpson                       21:54
4    Markus Raty           North York   23:52
5    Hui Lee                            24:54
6    John Rissanen         Hamilton     25:10
7    Matti Aaltola         Ottawa       29:43
8    #45                                34:44
      Jason Rissanen                       DNF


MALE - 5 KILOMETER RUN - 16 and Under

1    James Campbell                     20:21
2    Corey Marques                      21:02
3    Murray Dunn                        21:05


FEMALE - 5 KILOMETER RUN - Over 16

1    Carol Campbell                       26:32
2    Marg Meinke                          26:45
3    Lora Desrosiers                      28:33
4    Eeva Kallio         Des Plaines, IL  29:38
5    D. Chenier Tulonen                   35:46


FEMALE - 5 KILOMETER RUN - 16 and Under

1    Esther Campbell                      26:31
2    Lynnea Lobert                        28:04

5 KILOMETER WALK

1    Saara Rawn         Bruce Mines       53:10
2    Angela Dukes                         53:12
3    Tania Henriques                      53:15
4    Anjab Perera                         53:17


KIDS 1 KM RUN

Place                     Age             Time
1    Joshua Tynnela        11  Boys       3:58
1    Kye Heimonen          7   Boys       4:26
2    Nathan Heimonen       10  Boys       4:39
3    Brandon Desrosiers    7   Boys       4:53
1    Maija Irvine          10  Girls      4:55
4    Brian Irvine          8   Boys       6:24


KIDS 400 METER RUN

Place                     Age             Time
1    Carter Lobert         6   Boys       1:41
1    Lydia Heimonen        5   Girls      1:51
2    Jacob Heimonen        6   Boys       2:09
1    Rachel Heimonen       4   Girls      2:34
2    LeeAnne Hyrniewicz    4   Girls      2:37
3    Emma Nadon-Koro       4   Girls      3:07
4    Aimee Desrosiers      4   Girls      3:12
1    Emily Heimonen        2   Girls      4:11
1    Ryan Dias             2   Boys       4:59