Sault Stryders
Running Club
events news contact us
results links home

Rudyard Summer Fest Triathlon
Rudyard, Michigan
July 25, 2004

5 K Run, 24 K Bike, 0.5 K Swim

       
Place   Name                   Age   City                 Run     Bike  Swim    Total     Group
                                                                                          Place
1       Tim Ward               40    Columbus, OH        18:25  38:24   8:29    1:05:18   1 overall
2       Justin Vasseau         34    Marquette, MI       18:07  38:44   8:39    1:05:30     1
3       Tom Piippo             47    Rudyard, MI         18:56  37:49   10:19   1:07:04     1
4       Colin McLaughlin       22    Gladstone, MI       17:59  40:35   9:09    1:07:43     1
5       Stew Blake             41    Sault, ON           19:06  40:57   9:43    1:09:46     2
6       Gary Williams          22    Brighton, MI        17:08  42:17   11:34   1:10:59     2
7       Bill Chapman           39    Durand, MI          17:22  41:31   12:37   1:11:30     2
8       Carl Morrison          17    Pickford, MI        18:06  45:03   10:05   1:13:14     1
9       Brian English          38    E. Lansing, MI      19:20  42:25   11:46   1:13:31     3
10      Matt Wyble             18    Wallace, MI         18:23  44:45   12:29   1:15:37     2
11      Bob Mayer              47    Clio, MI            21:37  42:52   12:25   1:16:54     3
12      Mary Connor            45    Marquette, MI       24:57  44:16   10:16   1:19:29   1 overall
13      Ab Doyle               45    Manitouwadge, ON    23:31  45:21   11:30   1:20:22     4
14      Pika Aderman           18    Menominee, MI       19:24  49:56   11:24   1:20:44     1
15      Mark Hauswirth         23    Ishpeming, MI       22:36  49:44   10:00   1:22:20     3
16      Kim Green              41    Calumet, MI         23:23  49:28   11:22   1:24:13     1
17      Bob Haase              52    Calumet, MI         23:37  48:29   12:58   1:25:04     1
18      Jan Haase              38    Calumet, MI         23:39  50:35   11:49   1:26:03     1
19      Madeleine Evans        38    Sault, ON           23:33  48:52   12:26   1:27:51     2
20      Ed Westland            59    Sault, ON           24:43  48:48   14:21   1:27:52     2
21      Cristin English        35    E. Lansing, MI      20:49  52:54   15:23   1:29:06     3
22      Beth Dudash            27    Lansing, MI         26:27  53:14   10:06   1:30:14     1
23      Dan Attard             22    Dearborn, MI        20:46  52:06   17:33   1:30:25     4
24      Marge Meincke          50    Sault, ON           24:43  50:47   15:03   1:30:33     1
25      Julie Williams         25    Marquette, MI       24:11  54:39   13:46   1:32:36     2
26      Tom Stamboulion        27    Farmington Hills.   16:35  52:03   25:40   1:34:18     5
27      Isiah Otten            15    Rudyard, MI         21:00  62:46   12:26   1:36:12     1
28      Richard Morrison       56    Pickford, MI        25:20  54:34   16:48   1:36:42     3
29      Molly Laing            39    Stevensville, MI    23:38  55:22   15:54   1:36:54     4
30      James Lainge           46    Stevensville, MI    24:07  55:35   15:12   1:36:54     5
31      Amanda Trossen         16    Buffalo, MN         21:07  66:24   14:14   1:41:48     2
32      Bruce Boult            54    Sault, MI           26:01  62:44   15:08   1:43:53     4
33      Wendy Woodruff         27    New York, NY        28:09  60:13   13:05   1:45:27     3
34      Edward Williams        56    Dearborn, MI        25:02  62:37   19:02   1:46:41     5
35      ?                            Marquette, MI       29:13  65:05   11:56   1:48:14
36      ?                            Marquette, MI       33:13  65:11   13:24   1:55:00
37      Lorri Everett          36    Marquette, MI       28:20  63:43   28:35   2:00:38
38      Deanna Weingarten      32    Republic, MI        45:04  67:04   14:56   2:07:04



        Team Results

Group  Name                         Address              Run     Bike     Swim     Total    Place
Place
1      Team Fast
        Derek Grinsteiner            Stevenson, MI       18:10                                 1
        Scott Carhoun                Stevenson, MI                41:00                        1
        Luke Barry                   Pickford                              7:46    1:06:56     1

2      Team Emerald
        Andy Brown                   Carlisle, MA                                              2
        John Kennedy                 Grand Rapids, MI    19:26    40:56    13:10   1:13:12     2
                                                                                               2
1      The Melivins
        Anne Melvin                  Wellseley, MA                                             3
        Dan Sullivan                 Wellseley, MA       20:32    45:13    10:27   1:16:12     3

3      Dash-n-Splash
        Dean Waldenmaier             Middleton,WI                                              4
        Robbie Pemberton             Petoskey, MI        22:23    44:23    10:06   1:16:52     4

2      Maison Du Lac
        Nancy Kennedy                Carlisle, MA                                              5
        Paul Kennedy                 Carlisle, MA                                              5
        Jeff Brown                   Carlisle, MA        25:12    43:13    13:06   1:21:31     5

3      Cove Crew
        Karlene Church               Brimley, MI                                               6
        Stephen Church               Brimley, MI                                               6
        Becky Arbic                  Pickford, MI        26:16    46:10    11:38   1:24:04     6

1      Ninja Turtles
        Charlotte Folkersma          Rudyard, MI                                               7
        Rachel Ronquist              Newberry, MI                                              7
        Kyle Richards                Newberry, MI        21:07    72:23    15:32   1:49:02     7

4      Broken & Old
        Chris Strugar-Fritsch        Haslett, MI         26:59             9:11                8
        Matt Struger-Fritsch         Haslett, MI                  76:26            1:52:38     8


        Lions Challenge Teams

Place  Name                         Address              Run     Bike     Swim     Total

1      Team JAB
        Brent Malaski                Rudyard, MI         16:13
        Alan Jarvie                  Fibre, MI                    47:17
        Jess Borysiewicz             Rudyard, M                            8:51    1:12:21

2      Rudyard Lions
        Bob Malaski                  Rudyard, MI         20:13
        Tony Talentino               Sault, MI                    46:21
        Gary Davis                   Rudyard, MI                           11:26   1:18:00

3      Sault Rotary
        Terry Myers                  Sault, MI           20:17
        Maxine Anderson              Sault, MI                    55:48
        Dyke Justin                  Sault, MI                             8:23    1:24:28

4      Pummell Power
        Adam Pummell                 Milan, MI
        Cheryl Pummell               Milan, MI
        Bruce Pummell                Milan, MI           21:28    59:57    8:41    1:30:06

5      Chippewa Co. Sheriff Dept.
        Larry Hough                  Rudyard, MI         28:47
        Gary Shumbarger              Rudyard, MI                  67:34
        Lorraine Anderson            Rudyard, MI                           15:04   1:51:25

The Lions Challenge teams were competing for $250.00. The Rudyard Lions Club wrote a check on behalf of the winner to their favorite non-profit organization or charity. The check went to the Rudyard Cross Country team.