Sault Stryders
Running Club
events news contact us
results links home

Huron-Superior Catholic District School Board
Elementary Track and Field City Finals

Sault Ste. Marie, Ontario
June 5, 2007


Team Results – Combined

1…St. Paul 99 pts

2…St. Theresa 63 pts

3…Our Lady of Lourdes 62 pts

4…St. Ann 56 pts

5…Sister Mary Clare 48 pts

BANTAM BOYS…Event Winners

100 metres…..Alex Morrison – Ecole Cardinal Leger 12.11 secs

200 metres…..Neil Fesko – St. Ann 27.32

400 metres…..Jacob Valley – St. Theresa 1:05.00

800 metres…..Anthony Butroac – St. Ann 2:33.57

4-by-100…….St. Theresa 54.06 secs

Long Jump…..Jordan Severini – St. Theresa 4.88m

Triple Jump….Alex D'Orazio – St. John 9.89m

High Jump…..Dustin Couturier – Holy Family 1.53m

Softball throw..Alex Morrison – Ecole Cardinal Leger 56.70m

BANTAM GIRLS…Event Winners

100m…..Celine Valiquette – Ecole Cardinal Leger 13.55 secs

200m…..Samantha Iacoe – St. Theresa 28.95 ****HSCDSB Record

400m…..Rachel McLean – St. Paul 1:10.97

800m…..Taylor Rocca – St. Paul 2:44.97

4-by-100….St. Theresa 57.95

Long Jump..Christina Mammarella – St. Theresa 3.88m

Triple Jump..Celine Valiquette – Cardinal Leger 8.61

High Jump…Ida-Marie Romano – Holy Family 1.39

Softball throw…Tianna Diluzio – St. Paul 46.90m

PEE WEE BOYS

100m…..Nick Tassone – Our Lady of Lourdes 12.67 secs

200m…..Nick Tassone – OLOL 28.04

400m…..Brandon Ladd – St. Patrick 1:09.20

800m…..Jonathin Krotkiewicz – St. John 2:48.23

4-by-100…..Our Lady of Lourdes 59.03

Long Jump…Dylan Hebert – St. Mary's (FI) 4.56m

Triple Jump…..Dylan Hebert – St. Mary's (FI) 9.74m

High Jump……Riley Bradford – St. Pius X 1.35m

Softball throw…Dylan Jollineau – Holy Family 49.17

PEE WEE GIRLS

100m…..Alyssa St. Germain – Sister Mary Clare 12.52 secs

200m…..Alyssa St. Germain – SMC 27.92

400m….Anna Reader – St. Ann 1:16.98

800m….Chelsea Reader – St. Ann 2:55.83

4-by-100….Sister Mary Clare 1:00.03

Long Jump…..Jana Longo – Sister Mary Clare 4.10m

Triple Jump….Kristen Anderson 8.21m

High Jump…...Megan Cerenzia – St. Ann 1.31m

Softball throw…Starcey Sutherland – St. Hubert 35.54m

ATOM BOYS

50m…..Mark McLean – St. Paul 7.36secs

100m…Anthony Stefano – St. Pius X 14.13

200m….Justin Senecal – St. Theresa 32.88

Running Long Jump…Quinn Barban – Sister Mary Clare 3.58m

Standing Long Jump…Kellan Korab – St. Patrick 1.98m

High Jump……Josh O'Choa – St. Mary's (FI) 1.15m

Softball throw…Mattieu Goulet – Notre Dame des Ecole 40.24m

ATOM GIRLS

50m…Sarah Hammond – St. Paul 7.38secs

100m…Mercedes Ryan – Our Lady of Lourdes 14.69

200m…Bianca Albidone – St. Paul 32.60

Running Long Jump….Riley Turbide – Sister Mary Clare 3.61m

Standing Long Jump….Sarah Smith – St. Mark 2.02m

High Jump…..Julie Veilleux – Notre Dame des Ecoles 1.23m

Softball throw…Miranda Caruso – St. Paul 29.78m

NOVICE BOYS

50m…..Dalton Toppan --Our Lady of Lourdes 7.79secs

100m…Nicholas Sicoly --St. Patrick 15.11

Running Long Jump...Dalton Toppan – OLOL 3.05m

Standing Long Jump…Zachary Wikiruk – St. Paul 1.67m

High Jump……..Nicholas Sicoly – St. Patrick 1.08m

NOVICE GIRLS….

50m…..Taryn Lamorie – St. Paul 8.08 secs

100m…Taija-Dawn Ryan – Our Lady of Lourdes 16.15

Running Long Jump…..Emily Calibani – St. Paul 2.74m

Standing Long Jump…..Emma Neish – Holy Family 1.65m

High Jump…..Arian Finlayson – Sister Mary Clare 1.00m