Sault Stryders
Running Club

22nd Annual Trail Trot
Hiawatha Highlands
Sault Ste. Marie, Ontario
Saturday, September 29, 2007

2K Overall            2K Age Groups           Elementary School Teams

5K Overall            5K Age Groups           5K High School Teams

10K Overall          10K Age Groups

2K Overall Results

 Place  Name                   Time     Pace    Sex  Age
   1    Kye Heimonen         08:09.0   04:04.6   M    11
   2    Nicholas Tassone     08:09.4   04:04.7   M    13
   3    John Petingalo       08:22.6   04:11.3   M    12
   4    Ryan Griswold        08:26.8   04:13.4   M    13
   5    Mariah Krancevich    08:28.3   4:14:02   F    13
   6    Jeff Auger           08:28.5   04:14.3   M    11
   7    Murray Joseph        08:36.3   04:18.1   M    11
   8    Sheldon Bondy        08:38.9   04:19.4   M    12
   9    Marissa Lobert       08:39.2   04:19.6   F    12
   10   Lydia Heimonen       08:39.8   04:19.9   F    9 
   11   Quiton Grimm         08:46.0   04:23.0   M    10
   12   Evan Bodnar          08:47.1   04:23.5   M    10
   13   Dallas Solomon       09:01.8   04:30.9   M    8 
   14   Katrina Brain        09:03.3   04:31.7   F    11
   15   Kristen Stephens     09:04.2   04:32.1   F    10
   16   Chris Sabarin        09:05.0   04:32.5   M    10
   17   Frances Mallinger    09:06.9   04:33.4   F    12
   18   Erika Mihell         09:07.5   04:33.8   F    10
   19   Ryan Morin           09:15.5   04:37.7   M    11
   20   Sarah Van Boerdonk   09:19.8   04:39.9   F    10
   21   Cameron Basham       09:27.4   04:43.7   M    9 
   22   Tianna Palumbo       09:29.1   04:44.5   F    10
   23   Donald Towall        09:42.2   04:51.1   M    11
   24   Kayla Stephens       09:42.6   04:51.3   F    12
   25   Jocelyn Fritz        09:43.0   04:51.5   F    12
   26   Andrew Budau         09:46.8   04:53.4   M    7 
   27   Krtista Buckner      09:48.2   04:54.1   F    11
   28   Krista Budau         09:49.7   04:54.8   F    38
   29   Daniel Van Boerdonk  09:52.3   04:56.2   M    8 
   30   Emily Solomon        09:55.0   04:57.5   F    9 
   31   Daria Levac          09:59.8   04:59.9   F    10
   32   Evelyn Steele        10:01.2   05:00.6   F    13
   33   Rachel Heimonen      10:04.2   05:02.1   F    8 
   34   Amanda Paquin        10:06.5   05:03.2   F    12
   35   Hannah Shuttleworth  10:15.9   05:08.0   F    14
   36   Audrey Steele        10:17.8   05:08.9   F    10
   37   Brooke Skinner       10:32.5   05:16.3   F    10
   38   Scott Capell         10:34.4   05:17.2   M    47
   39   Liam Ortiz           10:38.3   05:19.1   M    12
   40   Erin Tomei           10:42.8   05:21.4   F    12
   41   Corry Fedell         10:48.2   05:24.1   M    11
   42   Adam Gualtien        10:49.0   05:24.5   M    12
   43   Averi Bodnar         10:50.1   05:25.1   F    8 
   44   Wyat Fremlin         10:50.9   05:25.4   M    9 
   45   Riley Millar         10:51.3   05:25.6   F    10
   46   Adraine Malligner    10:54.8   05:27.4   F    9 
   47   Matthew Lee          11:04.8   05:32.4   M    8 
   48   Adam Capell          11:08.2   05:34.1   M    10
   49   Erik Van Boerdonk    11:11.7   05:35.8   M    7 
   50   Nicole Deschesne     11:22.9   05:41.5   F    10
   51   Tricia Rainone       11:23.2   05:41.6   F    22
   52   Marion Badgero       11:35.9   05:47.9   F    10
   53   Trinity Neshawabin   11:41.7   05:50.8   F    7 
   54   Jaden Paquin         11:51.0   05:55.5   M    6 
   55   Kolton Boissoneau    11:51.6   05:55.8   M    8 
   56   Cassie Comfort       12:52.1   06:26.0   F    9 
   57   Emily Heimonen       13:07.5   06:33.8   F    6 
   58   Kevin Jones          13:19.4   06:39.7   M    8 
   59   Vanessa Tookenay     13:21.2   06:40.6   F    8 
   60   Nathan Vanbuskirk    13:21.4   06:40.7   M    9 
   61   Bajek Debassige      13:41.1   06:50.6   M    11
   62   Brandon Desrosier    13:42.2   06:51.1   M    12
   63   Justin Whent         13:59.3   06:59.6   M    10
   64   Elijah Nelson        14:04.1   07:02.0   M    8 
   65   Hannah Liisa Linquis 14:04.5   07:02.2   F    8 
   66   Noah Filion          14:04.9   07:02.5   M    8 
   67   Hayley Rouillard     14:05.6   07:02.8   F    7 
   68   Andrew McMaster      14:08.3   07:04.1   M    8 
   69   Morgan Pressel       14:12.1   07:06.1   F    11
   70   Eric Thornton        14:18.9   07:09.4   M    11
   71   Matthew Cole         14:23.6   07:11.8   M    5 
   72   Aimee Desrosiers     14:30.4   07:15.2   F    8 
   73   Lora Kinnunen        14:30.7   07:15.4   F    35
   74   Heikki Kinnunen      14:45.2   07:22.6   M    71
   75   Jayna Bondy          14:49.9   07:25.0   F    9 
   76   Tianna Rancourt      14:50.5   07:25.3   F    8 
   77   Ethan Roode          16:14.1   08:07.1   M    6 
   78   Susan Bowman         16:25.5   08:12.7   F    34
   79   Liza Roode           16:25.7   08:12.8   F    37
   80   Noah Roode           17:39.8   08:49.9   M    8 
   81   Terance Roode        17:40.1   08:50.0   M    45
   82   Melba Kinnunen       17:53.3   08:56.6   F    71
   83   Forrest Jones        17:58.9   08:59.5   M    9 
   84   Sarah Basham         18:00.4   09:00.2   F    5 
   85   Jessie Lee           19:06.3   09:33.1   M    11
   86   Lady Buggy           19:16.7   09:38.3   F    34
   87   Anissa Williams      20:07.5   10:03.8   F    9 
   88   Emma Bassanello      20:10.4   10:05.2   F    7 
   89   Steve Bassanello     20:11.0   10:05.5   M    41
   90   Dick Hunt            20:18.9   10:09.5   M    64
   91   Daniel Rouillard     21:33.9   10:47.0   M    2 
   92   Azaria Neshaiwabin   22:05.7   11:02.8   F    5 
   93   Myles Frech          22:06.1   11:03.1   M    2 
   94   Kim Mcbride          36:10.1   18:05.0   F    39


2K Age Group Results


 Female Top Finishers          Time     Pace    Age
   1    Mariah Krancevich    08:28.3   4:14:02  13
   2    Marissa Lobert       08:39.2   04:19.6  12
   3    Lydia Heimonen       08:39.8   04:19.9   9

  Male  Top Finishes           Time     Pace    Age
   1    Kye Heimonen           0:08    04:04.6  11
   2    Nicholas Tassone     08:09.4   04:04.7  13
   3    John Petingalo       08:22.6   04:11.3  12

 Female Ages 5 to 8            Time     Pace    Age
   1    Rachel Heimonen      10:04.2   05:02.1   8
   2    Averi Bodnar         10:50.1   05:25.1   8
   3    Trinity Neshawabin   11:41.7   05:50.8   7
   4    Emily Heimonen       13:07.5   06:33.8   6
   5    Vanessa Tookenay     13:21.2   06:40.6   8
   6    Hannah Liisa Linquis 14:04.5   07:02.2   8
   7    Hayley Rouillard     14:05.6   07:02.8   7
   8    Aimee Desrosiers     14:30.4   07:15.2   8
   9    Tianna Rancourt      14:50.5   07:25.3   8
   10   Sarah Basham         18:00.4   09:00.2   5
   11   Emma Bassanello      20:10.4   10:05.2   7
   12   Azaria Neshaiwabin   22:05.7   11:02.8   5

 Female Ages 9 to 11           Time     Pace    Age
   1    Katrina Brain        09:03.3   04:31.7  11
   2    Kristen Stephens     09:04.2   04:32.1  10
   3    Erika Mihell         09:07.5   04:33.8  10
   4    Sarah Van Boerdonk   09:19.8   04:39.9  10
   5    Tianna Palumbo       09:29.1   04:44.5  10
   6    Krtista Buckner      09:48.2   04:54.1  11
   7    Emily Solomon        09:55.0   04:57.5   9
   8    Daria Levac          09:59.8   04:59.9  10
   9    Evelyn Steele        10:01.2   05:00.6  13
   10   Brooke Skinner       10:32.5   05:16.3  10
   11   Riley Millar         10:51.3   05:25.6  10
   12   Adraine Malligner    10:54.8   05:27.4   9
   13   Nicole Deschesne     11:22.9   05:41.5  10
   14   Marion Badgero       11:35.9   05:47.9  10
   15   Cassie Comfort       12:52.1   06:26.0   9
   16   Morgan Pressel       14:12.1   07:06.1  11
   17   Jayna Bondy          14:49.9   07:25.0   9
   18   Anissa Williams      20:07.5   10:03.8   9

 Female Ages 12 to 14          Time     Pace    Age
   1    Frances Mallinger    09:06.9   04:33.4  12
   2    Kayla Stephens       09:42.6   04:51.3  12
   3    Jocelyn Fritz        09:43.0   04:51.5  12
   4    Evelyn Steele        10:01.2   05:00.6  13
   5    Amanda Paquin        10:06.5   05:03.2  12
   6    Hannah Shuttleworth  10:15.9   05:08.0  14
   7    Erin Tomei           10:42.8   05:21.4  12

 Female Ages 15 and over       Time     Pace    Age
   1    Krista Budau         09:49.7   04:54.8  38
   2    Tricia Rainone       11:23.2   05:41.6  22
   3    Lora Kinnunen        14:30.7   07:15.4  35
   4    Susan Bowman         16:25.5   08:12.7  34
   5    Liza Roode           16:25.7   08:12.8  37
   6    Melba Kinnunen       17:53.3   08:56.6  71
   7    Lady Buggy           19:16.7   09:38.3  34

  Male  4 and under            Time     Pace    Age
   1    Daniel Rouillard     21:33.9   10:47.0   2
   2    Myles Frech          22:06.1   11:03.1   2

  Male  Ages 5 to 8            Time     Pace    Age
   1    Dallas Solomon       09:01.8   04:30.9   8
   2    Andrew Budau         09:46.8   04:53.4   7
   3    Daniel Van Boerdonk  09:52.3   04:56.2   8
   4    Matthew Lee          11:04.8   05:32.4   8
   5    Erik Van Boerdonk    11:11.7   05:35.8   7
   6    Jaden Paquin         11:51.0   05:55.5   6
   7    Kolton Boissoneau    11:51.6   05:55.8   8
   8    Kevin Jones          13:19.4   06:39.7   8
   9    Elijah Nelson        14:04.1   07:02.0   8
   10   Noah Filion          14:04.9   07:02.5   8
   11   Andrew McMaster      14:08.3   07:04.1   8
   12   Matthew Cole         14:23.6   07:11.8   5
   13   Ethan Roode          16:14.1   08:07.1   6
   14   Noah Roode           17:39.8   08:49.9   8

  Male  Ages 9 to 11           Time     Pace    Age
   1    Jeff Auger           08:28.5   04:14.3  11
   2    Murray Joseph        08:36.3   04:18.1  11
   3    Quiton Grimm         08:46.0   04:23.0  10
   4    Evan Bodnar          08:47.1   04:23.5  10
   5    Chris Sabarin        09:05.0   04:32.5  10
   6    Ryan Morin           09:15.5   04:37.7  11
   7    Cameron Basham       09:27.4   04:43.7   9

  Male  Ages 12 to 14          Time     Pace    Age
   1    Ryan Griswold        08:26.8   04:13.4  13
   2    Sheldon Bondy        08:38.9   04:19.4  12
   3    Liam Ortiz           10:38.3   05:19.1  12
   4    Adam Gualtien        10:49.0   05:24.5  12
   5    Brandon Desrosier    13:42.2   06:51.1  12

  Male  Ages 15 and over       Time     Pace    Age
   1    Scott Capell         10:34.4   05:17.2  47
   2    Heikki Kinnunen      14:45.2   07:22.6  71
   3    Terance Roode        17:40.1   08:50.0  45
   4    Steve Bassanello     20:11.0   10:05.5  41
   5    Dick Hunt            20:18.9   10:09.5  64


2K Elementary School Team Results

Results based upon top 4 times from each team



Finish Position:  1          Team:  East View Public School
 Place Name                     Time     Pace    Sex   Age  Place 
   3   John Petingalo         08:22.6   04:11.3   M     12     1 
   4   Ryan Griswold          08:26.8   04:13.4   M     13     2 
   8   Sheldon Bondy          08:38.9   04:19.4   M     12     3 
  11   Quiton Grimm           08:46.0   04:23.0   M     10     4 
  12   Evan Bodnar            08:47.1   04:23.5   M     10     5 
  13   Dallas Solomon         09:01.8   04:30.9   M     8      6 
  16   Chris Sabarin          09:05.0   04:32.5   M     10     7 
  21   Cameron Basham         09:27.4   04:43.7   M     9      8 
  30   Emily Solomon          09:55.0   04:57.5   F     9      9 
  42   Adam Gualtien          10:49.0   05:24.5   M     12     10
  43   Averi Bodnar           10:50.1   05:25.1   F     8      11
  47   Matthew Lee            11:04.8   05:32.4   M     8      12
  53   Trinity Neshawabin     11:41.7   05:50.8   F     7      13
  55   Kolton Boissoneau      11:51.6   05:55.8   M     8      14
  56   Cassie Comfort         12:52.1   06:26.0   F     9      15
  58   Kevin Jones            13:19.4   06:39.7   M     8      16
  59   Vanessa Tookenay       13:21.2   06:40.6   F     8      17
  60   Nathan Vanbuskirk      13:21.4   06:40.7   M     9      18
  61   Bajek Debassige        13:41.1   06:50.6   M     11     19
  63   Justin Whent           13:59.3   06:59.6   M     10     20
  64   Elijah Nelson          14:04.1   07:02.0   M     8      21
  66   Noah Filion            14:04.9   07:02.5   M     8      22
  68   Andrew McMaster        14:08.3   07:04.1   M     8      23
  69   Morgan Pressel         14:12.1   07:06.1   F     11     24
  70   Eric Thornton          14:18.9   07:09.4   M     11     25
  71   Matthew Cole           14:23.6   07:11.8   M     5      26
  75   Jayna Bondy            14:49.9   07:25.0   F     9      27
  76   Tianna Rancourt        14:50.5   07:25.3   F     8      28
  83   Forrest Jones          17:58.9   08:59.5   M     9      29
  84   Sarah Basham           18:00.4   09:00.2   F     5      30
  87   Anissa Williams        20:07.5   10:03.8   F     9      31
  92   Azaria Neshaiwabin     22:05.7   11:02.8   F     5      32

Finish Position:  2          Team:  Grand View Public School
 Place Name                     Time     Pace    Sex   Age  Place 
  14   Katrina Brain          09:03.3   04:31.7   F     11     1
  15   Kristen Stephens       09:04.2   04:32.1   F     10     2
  19   Ryan Morin             09:15.5   04:37.7   M     11     3
  23   Donald Towall          09:42.2   04:51.1   M     11     4
  24   Kayla Stephens         09:42.6   04:51.3   F     12     5
  25   Jocelyn Fritz          09:43.0   04:51.5   F     12     6
  48   Adam Capell            11:08.2   05:34.1   M     10     7

Finish Position:  3          Team:  Tarentorus Public School
 Place Name                     Time     Pace    Sex   Age  Place 
   7   Murray Joseph          08:36.3   04:18.1   M     11     1 
  20   Sarah Van Boerdonk     09:19.8   04:39.9   F     10     2 
  22   Tianna Palumbo         09:29.1   04:44.5   F     10     3 
  29   Daniel Van Boerdonk    09:52.3   04:56.2   M     8      4 
  34   Amanda Paquin          10:06.5   05:03.2   F     12     5 
  37   Brooke Skinner         10:32.5   05:16.3   F     10     6 
  40   Erin Tomei             10:42.8   05:21.4   F     12     7 
  41   Corry Fedell           10:48.2   05:24.1   M     11     8 
  44   Wyat Fremlin           10:50.9   05:25.4   M     9      9 
  45   Riley Millar           10:51.3   05:25.6   F     10     10
  49   Erik Van Boerdonk      11:11.7   05:35.8   M     7      11
  52   Marion Badgero         11:35.9   05:47.9   F     10     12

Finish Position:  4          Team:  Ben R. McMullin  Public School
 Place Name                     Time     Pace    Sex   Age  Place 
   1   Kye Heimonen             0:08    04:04.6   M     11     1
  10   Lydia Heimonen         08:39.8   04:19.9   F     9      2
  33   Rachel Heimonen        10:04.2   05:02.1   F     8      3
  57   Emily Heimonen         13:07.5   06:33.8   F     6      4

Finish Position:  5          Team:  Queen Elizabeth Public School
 Place Name                     Time     Pace    Sex   Age  Place 
  17   Frances Mallinger      09:06.9   04:33.4   F     12     1
  18   Erika Mihell           09:07.5   04:33.8   F     10     2
  39   Liam Ortiz             10:38.3   05:19.1   M     12     3
  46   Adraine Malligner      10:54.8   05:27.4   F     9      4
  77   Ethan Roode            16:14.1   08:07.1   M     6      5
  80   Noah Roode             17:39.8   08:49.9   M     8      6

Finish Position:  6          Team:  Notre Dame Des Ecoles
 Place Name                     Time     Pace    Sex   Age  Place 
  32   Evelyn Steele          10:01.2   05:00.6   F     13     1
  36   Audrey Steele          10:17.8   05:08.9   F     10     2
  62   Brandon Desrosier      13:42.2   06:51.1   M     12     3
  72   Aimee Desrosiers       14:30.4   07:15.2   F     8      4



5K Overall Results


 Place  Name                     Time      Pace    Sex   Age
   1    Eric Leishman          18:17.5   03:39.5    M     16
   2    Ian Roney              19:42.8   03:56.6    M     15
   3    Tim Pearson            19:49.2   03:57.8    M     40
   4    Richard Maclennan      20:12.3   04:02.5    M     15
   5    Rhiannon Johns         20:49.8   04:10.0    F     17
   6    Jack Taylor            21:01.0   04:12.2    M     16
   7    Nora-beth Saunders     21:05.2   04:13.0    F     17
   8    Brad Dawson            21:45.6   04:21.1    M     14
   9    Brad Fewchuk           21:53.0   04:22.6    M     17
   10   Nathan Heimonen        21:53.4   04:22.7    M     14
   11   Tim Leahy              21:58.7   04:23.8    M     39
   12   Jullien Flynn          22:14.6   04:26.9    F     14
   13   Erin Mallinger         22:53.7   04:34.7    F     17
   14   Adam Hopfgartner       23:22.4   04:40.5    M     14
   15   Anya Mallanger         24:03.9   04:48.8    F     43
   16   Jocelyn Sager          24:10.5   04:50.1    F     15
   17   Rachel Maclennan       24:51.1   04:58.2    F     13
   18   Chelsea Griswold       25:01.8   05:00.4    F     16
   19   Maggie Kirkwood        25:03.8   05:00.8    F     13
   20   Lorie Springall        25:07.4   05:01.5    F     44
   21   Rachel Brain           25:19.9   05:04.0    F     14
   22   Peter Nearing          25:25.2   05:05.0    M     14
   23   Wendy Oleskiw          25:28.5   05:05.7    F     16
   24   Hilary Mallinger       25:34.4   05:06.9    F     15
   25   Adrianna Christensen   25:37.8   05:07.6    F     14
   26   Colin Templeton        25:42.9   05:08.6    M     41
   27   Sydney Mitchell        25:46.5   05:09.3    F     14
   28   Elyse McCarthy         25:48.9   05:09.8    F     15
   29   Jessamyn Flynn         25:50.8   05:10.7    F     25
   30   Brian Read             25:51.4   05:10.3    M     55
   31   Vivienne Steele        26:04.6   05:12.9    F     15
   32   Mike Boychuk           26:12.0   05:14.4    M     17
   33   Ari Koskenoja          26:16.9   05:15.4    M     51
   34   Sarah Theodossiou      26:18.4   05:15.7    F     14
   35   Catherine Mallinger    26:34.0   05:18.8    F     14
   36   Chris Sierzpwkowski    26:39.2   05:19.9    M     48
   37   Kerri Oleskiw          26:41.2   05:20.2    F     15
   38   Jenn Marsh             26:41.9   05:20.4    F     14
   39   Meaghan Pallot         26:49.9   05:22.0    F     15
   40   Samantha Filek         26:52.5   05:22.5    F     16
   41   Rachel Dick            27:23.1   05:28.6    F     14
   42   Wendy Mihell           27:43.8   05:32.8    F     13
   43   Kayla Callaghan        28:33.2   05:42.7    F     16
   44   Jerry Kroetsch         28:34.1   05:42.8    M     49
   45   Cindy Sierzputowski    28:39.9   05:44.0    F     42
   46   Hilary Ortiz           28:53.2   05:46.6    F     16
   47   Riley McComb           28:54.1   05:46.8    F     26
   48   Jeremy Paquin          28:59.3   05:47.9    M     32
   49   Yi Quan                30:03.5   06:00.7    F     15
   50   Den Boychuk            30:25.3   06:05.0    M     50
   51   Cherie Behrens         30:32.6   06:06.5    F     17
   52   Suzie Jarrell          30:33.1   06:06.6    F     40
   53   Dee Patterson          30:33.6   06:06.7    F     59
   54   Betty Vankerkhof       30:35.1   06:07.0    F     49
   55   Kaitlyn Bridge         30:51.7   06:10.3    F     15
   56   Liz Mckay              31:04.0   06:12.8    F     22
   57   Shelli Fielding Levac  31:06.0   06:13.2    F     40
   58   Anne Callaghan         31:32.3   06:18.5    F     49
   59   Alexander Ross         32:18.5   06:27.7    M     10
   60   Katrina Ross           32:22.5   06:28.5    F     36
   61   Stephanie Boyle        40:28.5   08:05.7    F     30


5K Age Group Results


 Female Top Finishers            Time      Pace    Age
   1    Rhiannon Johns         20:49.8   04:10.0    17
   2    Nora-beth Saunders     21:05.2   04:13.0    17
   3    Jullien Flynn          22:14.6   04:26.9    14

  Male  Top Finishers            Time      Pace    Age
   1    Eric Leishman          18:17.5   03:39.5    16
   2    Ian Roney              19:42.8   03:56.6    15
   3    Tim Pearson            19:49.2   03:57.8    40

 Female Ages 14 and Under        Time      Pace    Age
   1    Jullien Flynn          22:14.6   04:26.9    14
   2    Rachel Maclennan       24:51.1   04:58.2    13
   3    Maggie Kirkwood        25:03.8   05:00.8    13
   4    Rachel Brain           25:19.9   05:04.0    14
   5    Adrianna Christensen   25:37.8   05:07.6    14
   6    Sydney Mitchell        25:46.5   05:09.3    14
   7    Sarah Theodossiou      26:18.4   05:15.7    14
   8    Catherine Mallinger    26:34.0   05:18.8    14
   9    Jenn Marsh             26:41.9   05:20.4    14
   10   Rachel Dick            27:23.1   05:28.6    14
   11   Wendy Mihell           27:43.8   05:32.8    13

 Female Ages 15 to 19            Time      Pace    Age
   1    Rhiannon Johns         20:49.8   04:10.0    17
   2    Nora-beth Saunders     21:05.2   04:13.0    17
   3    Erin Mallinger         22:53.7   04:34.7    17
   4    Jocelyn Sager          24:10.5   04:50.1    15
   5    Chelsea Griswold       25:01.8   05:00.4    16
   6    Wendy Oleskiw          25:28.5   05:05.7    16
   7    Hilary Mallinger       25:34.4   05:06.9    15
   8    Elyse McCarthy         25:48.9   05:09.8    15
   9    Vivienne Steele        26:04.6   05:12.9    15
   10   Kerri Oleskiw          26:41.2   05:20.2    15
   11   Meaghan Pallot         26:49.9   05:22.0    15
   12   Samantha Filek         26:52.5   05:22.5    16
   13   Kayla Callaghan        28:33.2   05:42.7    16
   14   Hilary Ortiz           28:53.2   05:46.6    16
   15   Yi Quan                30:03.5   06:00.7    15
   16   Cherie Behrens         30:32.6   06:06.5    17
   17   Kaitlyn Bridge         30:51.7   06:10.3    15

 Female Ages 20 to 29            Time      Pace    Age
   1    Jessamyn Flynn         25:50.8   05:10.7    25
   2    Riley McComb           28:54.1   05:46.8    26
   3    Liz Mckay              31:04.0   06:12.8    22

 Female Ages 30 to 39            Time      Pace    Age
   1    Katrina Ross           32:22.5   06:28.5    36
   2    Stephanie Boyle        40:28.5   08:05.7    30

 Female Ages 40 to 49            Time      Pace    Age
   1    Anya Mallanger         24:03.9   04:48.8    43
   2    Lorie Springall        25:07.4   05:01.5    44
   3    Cindy Sierzputowski    28:39.9   05:44.0    42
   4    Suzie Jarrell          30:33.1   06:06.6    40
   5    Betty Vankerkhof       30:35.1   06:07.0    49
   6    Shelli Fielding Levac  31:06.0   06:13.2    40
   7    Anne Callaghan         31:32.3   06:18.5    49

  Male  Ages 14 and Under        Time      Pace    Age
   1    Brad Dawson            21:45.6   04:21.1    14
   2    Nathan Heimonen        21:53.4   04:22.7    14
   3    Adam Hopfgartner       23:22.4   04:40.5    14
   4    Peter Nearing          25:25.2   05:05.0    14
   5    Alexander Ross         32:18.5   06:27.7    10

  Male  Ages 15 to 19           Time       Pace    Age
   1    Eric Leishman          18:17.5   03:39.5    16
   2    Ian Roney              19:42.8   03:56.6    15
   3    Richard Maclennan      20:12.3   04:02.5    15
   4    Jack Taylor            21:01.0   04:12.2    16
   5    Brad Fewchuk           21:53.0   04:22.6    17
   6    Mike Boychuk           26:12.0   05:14.4    17

  Male  Ages 30 to 39           Time       Pace    Age
   1    Tim Leahy              21:58.7   04:23.8    39
   2    Jeremy Paquin          28:59.3   05:47.9    32

  Male  Ages 40 to 49           Time       Pace    Age
   1    Tim Pearson            19:49.2   03:57.8    40
   2    Colin Templeton        25:42.9   05:08.6    41
   3    Chris Sierzpwkowski    26:39.2   05:19.9    48
   4    Jerry Kroetsch         28:34.1   05:42.8    49

  Male  Ages 50 to 99           Time       Pace    Age
  1     Brian Read             25:51.4   05:10.3    55
  2     Ari Koskenoja          26:16.9   05:15.4    51
  3     Den Boychuk            30:25.3   06:05.0    50


5K High School Team Results

Results based upon top 4 times from each team


Finish Position:  1          Team:  Korah Boys
 Place  Name                    Time      Pace    Age   Place
   2    Ian Roney             19:42.8   03:56.6    15     1
   8    Brad Dawson           21:45.6   04:21.1    14     2
   9    Nathan Heimonen       21:53.4   04:22.7    14     3
   14   Adam Hopfgartner      23:22.4   04:40.5    14     4
   22   Peter Nearing         25:25.2   05:05.0    14     5

Finish Position:  1          Team: Sir James Dunn Girls B
 Place  Name                    Time      Pace    Age   Place
   7    Nora-beth Saunders    21:05.2   04:13.0    17     1
   23   Wendy Oleskiw         25:28.5   05:05.7    16     2
   24   Hilary Mallinger      25:34.4   05:06.9    15     3
   27   Sydney Mitchell       25:46.5   05:09.3    14     4

Finish Position:  2          Team: Sir James Dunn Girls A
 Place  Name                    Time      Pace    Age   Place
   5    Rhiannon Johns        20:49.8   04:10.0    17     1
   19   Maggie Kirkwood       25:03.8   05:00.8    13     2
   25   Adrianna Christensen  25:37.8   05:07.6    14     3
   37   Kerri Oleskiw         26:41.2   05:20.2    15     4
   41   Rachel Dick           27:23.1   05:28.6    14     5

Finish Position:  3          Team: Sir James Dunn Girls C
 Place  Name                    Time      Pace    Age   Place
   13   Erin Mallinger        22:53.7   04:34.7    17     1
   18   Chelsea Griswold      25:01.8   05:00.4    16     2
   35   Catherine Mallinger   26:34.0   05:18.8    14     3
   40   Samantha Filek        26:52.5   05:22.5    16     4

Finish Position:  4          Team: Korah Girls
 Place  Name                    Time      Pace    Age   Place
   28   Elyse McCarthy        25:48.9   05:09.8    15     1
   31   Vivienne Steele       26:04.6   05:12.9    15     2
   34   Sarah Theodossiou     26:18.4   05:15.7    14     3
   38   Jenn Marsh            26:41.9   05:20.4    14     4
   39   Meaghan Pallot        26:49.9   05:22.0    15     5
   46   Hilary Ortiz          28:53.2   05:46.6    16     6
   49   Yi Quan               30:03.5   06:00.7    15     7
   51   Cherie Behrens        30:32.6   06:06.5    17     8
   55   Kaitlyn Bridge        30:51.7   06:10.3    15     9


10K Overall Results


Place Name                Time       Pace   Sex  Age
  1   Laurence Foster    42:01.3   04:12.1   M    35
  2   Dan Puddister      42:32.8   04:15.3   M    44
  3   Brenda Guitard     43:51.0   04:23.1   F    40
  4   Janice Mackay      47:00.1   04:42.0   F    51
  5   Rick Rutledge      52:18.6   05:13.9   M    36
  6   Robert Mears       53:54.3   05:23.5   M    55
  7   Maryanne Rooney    54:11.9   05:25.2   F    48
  8   Joey Kirkwood      54:21.7   05:26.2   F    38
  9   Larry Rankin       54:22.9   05:23.3   M    59
  10  Marg Meincke       55:39.3   05:33.9   F    53
  11  Mike Belcher       55:50.3   05:35.0   M    55
  12  Russell Searight   1:08:17   06:49.7   M    51
  13  Bob Filipowicz     1:16:57   07:41.7   M    40
  14  Peggy Brown        1:16:57   07:41.8   F    52
  15  Angie Glazier      1:16:58   07:41.8   F    41

10K Age Group Results


Female Top Finishers      Time       Pace      Age
  1   Brenda Guitard     43:51.0   04:23.1     40
  2   Janice Mackay      47:00.1   04:42.0     51
  3   Maryanne Rooney    54:11.9   05:25.2     48

 Male Top Finishers       Time       Pace      Age
  1   Laurence Foster    42:01.3   04:12.1     35
  2   Dan Puddister      42:32.8   04:15.3     44
  3   Rick Rutledge      52:18.6   05:13.9     36

Female Ages 30 to 39
  1   Joey Kirkwood      54:21.7   05:26.2     38

Female Ages 40 to 49
  1   Brenda Guitard     43:51.0   04:23.1     40
  2   Maryanne Rooney    54:11.9   05:25.2     48
  3   Angie Glazier      1:16:58   07:41.8     41

Female Ages 50 to 50
  1   Janice Mackay      47:00.1   04:42.0     51
  2   Marg Meincke       55:39.3   05:33.9     53
  3   Peggy Brown        1:16:57   07:41.8     52

 Male Ages 30 to 39
  1   Laurence Foster    42:01.3   04:12.1     35
  2   Rick Rutledge      52:18.6   05:13.9     36

 Male Ages 40 to 49
  1   Dan Puddister      42:32.8   04:15.3     44
  2   Rick Rutledge      52:18.6   05:13.9     36

 Male Ages 50 to 59
  1   Robert Mears       53:54.3   05:23.5     55
  2   Larry Rankin       54:22.9   05:23.3     59
  3   Mike Belcher       55:50.3   05:35.0     55
  4   Russell Searight   1:08:17   06:49.7     51